Skyline Athletic HALL OF FAME

The Skyline Athletic Hall of Fame was established in 1985 under the leadership of Andy Ruiz.  The purpose of the Hall of Fame is to recognize the excellence of our student-athletes and programs, and strengthen the bond between the Skyline College and the local community.  Over 100 individuals have been inducted into the Hall of Fame since the athletic program began in 1969.  You can visit the Hall of Fame in the first floor lobby of the gym.
 

NAME

 
 SPORT

 
Year Inducted

PLAYERS
       
Stephanie Cheung   Badminton   2018
Graciela (Gina) Gomez   Badminton   2018 
Tricia Sanford   Badminton, Volleyball   2018
         
Rich Adkisson   Baseball   1986
Scott Akeson   Baseball   1988
Phil Fredirico   Baseball   1986
Chris Gaggero   Baseball   1989
Lou Holt   Baseball   1988
Roger Homer   Baseball   1988
Doug Hupke   Baseball   1989
Tony Johnston   Baseball   2011
Doug Morganti   Baseball   1987
Robert Robe   Baseball   2003
Steve Sbragia   Baseball   1987
         
Irvin (Joe) Adams   Basketball- Men's   2003
Michael Alexander   Basketball- Men's   2011
John Collins   Basketball- Men's   1988
Frank Denucci   Basketball- Men's   1987
David Doubley   Basketball- Men's   2011
Tim Dunham   Basketball- Men's   1988
Mark Felix   Basketball- Men's   1987
Marty Gale   Basketball- Men's   1986
Anthony Haggins   Basketball- Men's   2011
Derrick Johnson   Basketball- Men's   1989
Mason Larkin   Basketball- Men's   1990
Brad Levesque   Basketball- Men's   1987
Reggie Love   Basketball- Men's   1987
Nick Pappageorge   Basketball- Men's   1987
Ken Powell   Basketball- Men's   1989
Paul Reynolds   Basketball- Men's   1986
James Rhodes   Basketball- Men's   1989
Jeremiah Ross   Basketball- Men's   2011
Ted Scott   Basketball- Men's   1987
Brad Smith   Basketball- Men's   2011
Cyrus Stutts   Basketball- Men's   2011
Joe Sweeney   Basketball- Men's   1990
Wyatt Sweeney   Basketball- Men's   1990
Bryan Thomasson   Basketball- Men's   2011
Vern Thompson   Basketball- Men's   2011
Otis Ward   Basketball- Men's   2011
         
Marie Colon-Perez    Basketball- Women's    2018
Kelly Huey   Basketball- Women's   2018
Maribeth Salvatin   Basketball- Women's, Softball, Volleyball   1987
         
Veronica Hodge   Cross Country, Track & Field   2018
Olga Lara-Camacho   Cross Country, Wrestling   2003
Marijo Connelly   Cross Country   1990
Mike Gulli   Cross Country   1987
Robert Lange   Cross Country   1987
John McVeigh   Cross Country   1986
John Moreno   Cross Country   1986
         
Rory Poblitz    Golf    1987
         
Nelson Arcaya   Soccer- Men's    1990
Jaime Arevalo   Soccer- Men's    1986
Robert Bagneschi   Soccer- Men's    1989
Eddie Castillo    Soccer- Men's    2003
Kurt Devlin   Soccer- Men's    1988
Mark Dillon   Soccer- Men's    1986
Pablo Gonzalez    Soccer- Men's    1990 
Mike Haas   Soccer- Men's    1987
Rick Lee   Soccer- Men's    1986
Murkesh Nath   Soccer- Men's    1988
Oscar Padilla   Soccer- Men's    1989
Yaacov Yami   Soccer- Men's    1987
         
Midori Sims    Soccer- Women's    2018
Marie Torres    Soccer- Women's     2018 
         
Carolyn Burns   Softball   1989
Kristen (Carley) Gracia   Softball, Cross Country   2018
Kim Rupert   Softball   1988
Catherine Stelling   Softball   2018
Marcy Prince-Snedeker   Softball   1990
Nina Tuccori   Softball   1987
Kathy Watkins   Softball   1988
Geri Wheeler-Lepeltak   Softball   2003
         
Mike Fitzgerald    Tennis- Men's    1986
Mike Francis    Tennis- Men's   1986
Ken Roberts    Tennis- Men's   1986
Katy Blume    Tennis- Women's    1987
         
Kevin Adams   Track & Field    1989
Ike Allmond   Track & Field    1987
Art Diaz   Track & Field    1988
Tony Fotinos   Track & Field    1989
John Garvey    Track & Field    2003
Mike Gravelle   Track & Field    2003
Lorenz Lebherz   Track & Field    1987
Bart Pierce   Track & Field    1986
Steve Roller   Track & Field    1988
Gordon Snyder   Track & Field    1986
Tom Swartzell   Track & Field    1990
Kerry Threets   Track & Field    1986
Greg Trafalis   Track & Field    1989
Jim Wyatt   Track & Field    1986
Linda Spaargaren   Track & Field, Cross Country    1988
         
John Contreras   Wrestling    1990
Steve Cook   Wrestling    1987
Gary Goodrich   Wrestling    2003
Nat Medrano   Wrestling    1989
Ali Nazari   Wrestling    1988
Craig Scheone   Wrestling    1987
Keith Spataro   Wrestling   2011
Herb Weller   Wrestling    1988
Don Wright    Wrestling    1986
         
Dorene Basuino    Volleyball    2018
Karen Fitzpatrick   Volleyball   1990
Mary Lotti   Volleyball   1988
Kilistina Palepale   Volleyball, Basketball- Women's   1987
Lanettra Powell    Volleyball, Track & Field    2003 
Kathy Tamblin    Volleyball   1988
         
COACHES
       
Jan Fosberg   Badminton, Softball, Volleyball    2018
Lyle Newcomer   Basketball- Men's   1986
Pete Pontacq   Basketball- Men's   2011
Robert Lualhati   Track & Field, Cross Country   2003
Norm Friedeberg   Soccer- Men's   1986
Frank Mangiola    Soccer- Men's    2011
Lee Allen   Wrestling   2003
         
ADMINISTRATORS
       
Arnett Caviel   Program Director   1990
Phillip Garlington   College President   1986
Joaquin (Babe) Herrero   College Dean, Counselor   1988
Elanore Nettle   Board of Trustees   1988
Walt Rilliet    Athletic Director & Men's Basketball Coach    1985 
Andy Ruiz   Athletic Director   1990
James Wyatt    College President   1987
         
SUPPORT STAFF
       
Tony Geraldi    Custodian   1985
Sam Goldman   Sports Information Director   1987
Gary Iacini   Athletic Trainer   1987
Mario Lombardi   Counselor   1989
         

**Please contact us if you notice any errors or omissions.